Z!N #69
Samo bad blessings
Ušli smo u desetu godinu rada fanzina, a pre pet godina smo počeli sa mesečnim objavljivanjem! U planu je da se obeleži jubilej novim izdavačkim planom, koji će se postepeno otkrivati u toku godine, i kulminirati sa rođendanom u decembru.
Predstavljamo Sokija i njegov multimedijalni projekat “BAD BLESSINGS!”
“Witches’ Quarter” završava svoju drugu knjigu i ide na pauzu, dok se sa iste vraća “Uliks, animiran” Darka Macana! U ostatku fanzina su nastavci “Bork” Ivane Havran, kao i “Spiral Highway!”
What would happen if, instead of humans cluelessly being subjects to divine and occult interventions, suffering or thriving on their watch, they were the ones, still without knowing, influencing how the forces of Heaven (and Hell) operate?
Bad Blessings is a colourful retelling of many religious myths, mainly those from Christian and Hebrew theology, which critiques human approaches to divinity and faith, amongst other things.
Moja škola stripa, V deo
U redu, ipak mi je ostala još jedna tema pre nego što se vratimo nazad na stripove... Razmišljao sam da prekosčim ovaj deo obrazovanja jer nije vizuelni mediji, ali ta formalnost ne bi nikad opravdala činjenicu da mi je upravo on najviše pomogao pri vizuelnom pripovedanju nego bilo šta drugo. Sigurno ste se i vi našli u situaciji kada tokom slušanja neke numere zažmurite i upali se projektor u glavi...
Možda jedno i od najranijih sećanjima je “Over the Rainbow” koju mi je majka pevala kao uspavanku. Kombinacija te čuvene “filmske numere”, u kombinaciji sa implementacijom klasične muzike u crtaćima kao što su “Tom i Džeri” i “Šašava družina”, najverovatnije me je bacila na večnu asocijaciju vizuala sa bilo kojim nizom nota. U korist im je išlo i to što kada bi se u filmovima montaža, a u animaciji storibordovi, oslanjali na muziku ujedno bi im pokrivalo i ritam dešavanja, tako da režijski su dosta pitkiji za publiku.
Kuća nam je inače bila puna kaseta, ploča i koječega, i prvu koju sam posedovao bila je kaseta grupe “Divlji kesten” iz 1996. pod imenom “Ludi od ljubavi”, koje je većinski pisao Igor Starović, frontmen grupe, a igrom slučaja, takođe Valjevac. Jedan od faktora koji me privlače i kod kaseta, kasetica, ploča, stripova i časopisa, jesu naslovne i omoti. Sećam se da se ambalaža isticala u moru kojekakvih njuški od izvođača, sa svojim majmunčetom na navijanje koji je nosio maramu sličnu Starovićevoj.
Pored “Bivisa i Batheda”, pogled na muziku i ono što ona predstavlja trajno su izmenili “Gorilazi” sa svojim animiranim spotovima. Kao jedan od retkih koji nikad nije maštao sebe sa mikrofonom i gitarom u stadionu, i te kako sam se zamišljao u ulozi Džejmija Hjulita, kao dizajner virtuelnog benda poput tog.
Na nemačkim kanalima emitovale su se noćne telešop reklame, sa “Simply the best of the 60s-80’s” koje su mi služile kao edukacija što se tiče muzičke kulture i iskusio sam ih hronološki. Najviše sam se upecao na Elvisa i jurio sve moguće kompilacije njegovih hitova.
Donekle vezano, pošto je isti izvor u pitanju, ali pošto je ista nemačka televizija gurala anime na RTL2, prvi put sam se ozbiljno vezivao za uvodne špice istih. Nisam bio sam, jer bi redovno reklamirali “Anime Hits” kompilaciju nemačkih obrada (sinhronizacija?) tih špica i po svemu sudeći bili su hit sa mojim vršnjacima tamo.
Nisam nikad u potpunosti uspeo da se primim na celu MTV scenu koja se tada polako vraćala. Opet bi izuzeci bili singlovi isključivo pisani za potrebe filmova, ali sve sam se više davao u standardnu filmsku muziku. Od Hauvarda Šora sa “Gospodarima”, Vangelisom, kulminirajući sa kompletnim opusom Bazila Poledorisa i mojim omiljenim filmskim saundtrekom za “Konana varvarina.” Ostali prosto nisu mogli da se takmiče.
Vremenom sam se kačio na specifične albume koje smo imali na CDu kad smo kupili nova kola, i polako je sva ta muzika počela da utiče na moj rad na kratkim filmovima i stripu...
Kao sa napomenutim filmovima i knjigama u prethodnim poglavljima, ni ovo nije zagrebalo površinu svega što je uticalo na moj razvoj, ali dosta za sad. Idući put se vraćamo na stripove... obećavam!
Čitamo se!
- Filip
![STRAVA [Z!N]](https://substackcdn.com/image/fetch/$s_!MZGA!,w_40,h_40,c_fill,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2Fc931c176-59f1-4f92-98c8-69fc7e638349_256x256.png)
![STRAVA [Z!N]](https://substackcdn.com/image/fetch/$s_!ZXFa!,e_trim:10:white/e_trim:10:transparent/h_72,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fsubstack-post-media.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2Fede0af73-7d19-498e-9549-284feeb9288f_889x508.png)






